piątek, 12 grudnia 2014

Instalacja Tunera DVB-T MT4171 w systemie Ubuntu 12.04 LTS

Na co dzień narzędziem mojej pracy jest komputer.
Wiadomo, żeby wykonywać na nim jakąś pracę trzeba mieć oprogramowanie.
Najważniejszym programem dla komputera jest "system operacyjny". tych jest na rynku sporo od systemów z rodziny Windows, Mac OSX a także Linux.
Ja jestem użytkownikiem Linuxa a dokładniej Ubuntu 14.04 LTS. kiedyś używałem Windowsów, a także spotkałem się z "Makami". Jednak najbardziej oczarowany byłem systemami spod rodziny Linuxowej.
Dzisiaj chciałbym opisać jak zainstalować Tuner telewizji naziemnej na Ubuntu.

Proces Cyfryzacji w Polsce dobiegł końca, teraz każdy może w naszym kraju cieszyć się cyfrową telewizją naziemną. W moim pokoju mam dostęp tylko do komputera, nie posiadam telewizora a chciałem mieć dostęp do telewizji. Wiadomo żeby komputer posłużył za telewizor trzeba do niego dokupić tuner DVB-T. Mój wybór padł na produkt firmy media-tech o symbolu MT4171, kosztował mnie on 59 złotych. W zestawie z tunerem dostajemy małą antenkę która (uprzedzam) jest bardzo delikatna, trzeba uważać żeby jej nie połamać. Dodatkowo dostajemy klucz produktu na oprogramowanie obsługujące urządzenie (Oprogramowanie działa tylko pod system Windows). Niestety producent urządzenia nie zaopatrzył opakowania w płytkę ze sterownikami do tunera, trzeba wejść na stronę media-tech tam poszukać stronę z produktem, w pudełku z urządzeniem znajduje się informacja z adresami do sterowników.
Sam tuner jest dość małej wielkości, jego wymiary to 42x18x13mm, obudowa jest zrobiona z kiepskiej jakości plastiku, nie wygląda dość solidnie podczas wielokrotnego wyjmowania urządzenia z portu USB może okazać się że krawędzie nie będą należycie trzymać, jednak trzeba mieć na uwadze że urządzenie kosztuje tylko 59 złotych więc nie można się spodziewać że jakość wykończeniowych materiałów będzie wysoka.
Tuner został wyposażony w gniazdo antenowe typu IEC (większość anten zewnętrznych będzie pasować). Urządzenie współpracuje z interfejsem USB 2.0 i z takim właśnie go testowałem niestety nie posiadam komputera z USB w standardzie 3.0 i nie mogłem sprawdzić czy tuner pod takim działa. Funkcje jakie oferuje produkt MT4171 to planowane nagrywanie oraz funkcja TimeShift, wyświetlanie EPG, teletekstu i subtytułów (o ile są nadawane przez operatora). Dodatkowo zgodny jest z kodowaniem MPEG-4 w którym to właśnie nadają Polskie multipleksy. Tuner oparty jest o chip ITE 9135 jest to dość popularny komponent jeśli chodzi o urządzenia odbierające sygnał cyfrowy.
 Producent nie udostępnia sterowników pod system operacyjny Linux, co nie oznacza że Tuner nie działa pod tym systemem (działa i to bardzo dobrze). Krótko opiszę instalację pod Ubuntu 12.04 LTS. Na początek będziemy potrzebowali dwa pliki tzw. firmware które z powodów licencyjnych nie mogą być od razu w systemie opartym o jądro Linuksowe.
Żeby ściągnąć potrzebny nam firmware klikamy na link Firmware ściągamy potrzebny nam plik "dvb-usb-it9135", rozpakowujemy.
Następnie otwieramy terminal, w nim piszemy następujące komendy.   
cd nazwa/folderu/gdzie ściągnęto plik/
Następnie wyodrębniamy potrzebne nam pliki
dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw

dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw
Na samym końcu kopiujemy powstałe pliki do folderu firmware
 sudo cp dvb-usb-it9135-0* /lib/firmware/
Po tych zabiegach uruchamiamy ponownie system.

Do odbioru telewizji naziemnej możemy użyć programu kaffeine który jest dostępny w "Centrum Oprogramowania".

 

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz